Ökodivat

A vegán bőr nyomában

A vegán kifejezés a táplálkozásból ejtőernyőzött át a divatiparba, ebből következően olyan eljárást takar, mely nélkülözi az állati eredetű alapanyagokat. Valójában minden bőrt, illetve a bőrhöz hasonló megjelenésű és azzal azonos felhasználású anyagot, mely nem állati bőr, vegán bőrnek nevezünk. Ez azt jelenti, hogy minden műbőr vegán bőr, de szerencsére a műbőrnél jobb - részben növényi alapú - megoldások is léteznek a valódi bőr helyettesítésére.

A vegán bőr nyomában2020-12-28T19:02:44+00:00

Textil zsebkendő – Retró, környezettudatos vagy mindkettő?

Hordták díszjelleggel a 15-16. században, csipkeszegéllyel díszítve, majd használták dohány tárolására a 17. században. I. Napóleon udvarában a hölgyek arcukat takarták vele, de még ugyanabban az évszázadban elkezdték orrfújásra is használni. Ez a textil zsebkendő.

Textil zsebkendő – Retró, környezettudatos vagy mindkettő?2020-12-28T19:17:34+00:00

A KonMari módszer – A ruháid hálásak lesznek neked!

Marie Kondo, japán életmódguru és rendszerezési tanácsadó apró termete ellenére a rendrakás nagyasszonya. Japánban és Európában mindenki ismeri a nevét, sőt, most már az USA-ban is, köszönhetően a Netflix 2019-ben megjelent, Tidying Up című sorozatának.

A KonMari módszer – A ruháid hálásak lesznek neked!2020-12-02T20:56:06+00:00

A fürdőruha mosása – Így csináld helyesen!

A fürdőruha mosása nagy körültekintést igénylő folyamat. Ha nem akarsz évente újabb súlyos ezreket kiadni fürdőruháért, vagy végre találtál egy jó fazont és ha újra eljön a nyár, nem szeretnél ismét fürdőruha vadászatot indítani, tartsd be ezt a néhány egyszerű szabályt!

A fürdőruha mosása – Így csináld helyesen!2020-07-12T21:02:51+00:00

A merinói gyapjú lehet a megoldás a túlfogyasztásra?

Nemrégiben olvastam egy cikket az Indexen, mely a merinói gyapjú póló tesztjéről szólt. A kísérlet arra a kérdésre kereste a választ, hogy lehet-e hetekig hordani egy pólót a mosást mellőzve, mégis minden kellemetlenség - szagok, foltok és gyűrődések - nélkül. A téma nem csak azok számára érdekes, akik sokat utaznak és egyre kisebb kézipoggyászt vihetnek [...]

A merinói gyapjú lehet a megoldás a túlfogyasztásra?2020-05-18T19:04:57+00:00

Miből készül a pamut?

A pamut a textilipar legkedveltebb alapanyaga, elsősorban a ruhaipar és a lakástextil-ipar használja. Népszerűségét annak köszönheti, hogy tartós, nagy szakítószilárdsággal rendelkező anyag, jól tartja a hőt, köszönhetően a pamutanyag és a bőrünk között kialakuló légrétegnek, mivel természetes anyag, ritkán allergizál, jól lélegzik és jó a vízelvezető képessége. Ruhatárunk nagyrészt pamut alapanyagú ruhadarabokból áll, illetve olyan [...]

Miből készül a pamut?2020-08-19T13:35:21+00:00

Etikus ruhamárkák Magyarországon

Hazánkban egyre több ruha-és kiegészítő gyártó áll be az etikus és fenntartható divat ügye mögé. Az etikus ruhamárkák ügyelnek arra, hogy termékeik alapanyaga újrahasznosításból, hulladékból származzon és/vagy olyan ne menjen keresztül vegyszeres kezelésen. A varrás nem ázsiai sweatshopokban történik, ahol embertelen körülmények közt, alacsony bérért dolgoznak asszonyok és gyermekmunkások, hanem etikus körülmények közt, gyakran itthon.

Etikus ruhamárkák Magyarországon2020-08-19T13:35:41+00:00

Cipőápolás házilag

A cipőápolás már azelőtt kezdetét veszi, hogy használni kezdtük volna a lábbelit. A cipőboltokban a vásárlásnál automatikusan figyelmünkbe ajánlják az impregnáló termékeket, habokat, sprayket. Sőt, egyes helyeken már rendelkezésre áll gépi impregnáló szolgáltatás is. Nem egészen egy perc alatt az impregnálógép nyolc hetes védelmet ad a kezelt lábbeli számára. Az impregnált felület nem csak a vizet, de a szennyeződéseket is taszítja. Mindenképp érdemes tehát cipőinket impregnálni és nem csak az első használat előtt, hanem folyamatosan.

Cipőápolás házilag2020-08-19T13:35:58+00:00

Hogyan óvjuk ruháinkat, hogy tartósak legyenek?

A környezet ruhaipari célú kizsákmányolásának visszaszorítását célzó fenntartható divat és a környezet védelme mellett a ruhaiparban dolgozókkal szembeni fair bánásmódot is hirdető etikus divat filozófiák csak akkor vihetők sikerre, ha mi, fogyasztók környezettudatos és etikus döntéseket hozunk ruhavásárlásainknál. Egyebek mellett lényeges szempont, hogy minőségi ruhadarabokat válasszunk, amelyek tartósan szolgálnak bennünket. A tartósság növelhető, ha tudatosan óvjuk ruháinkat.

Hogyan óvjuk ruháinkat, hogy tartósak legyenek?2020-08-19T13:36:22+00:00

Etikus divat – Tegyünk érte fogyasztóként!

A textil- és ruhaipart egyre több vád éri az általa előidézett környezeti károk és az iparágban foglalkoztatottakkal szembeni méltánytalan bánásmód okán. Míg a fenntartható divat a textilipari alapanyagokat adó környezet károsításának visszaszorítását célozza, az etikus divat a környezet kizsákmányolása mellett a foglalkoztatottak kizsákmányolása ellen is fellép. A ruhaipari tömegtermelés zömmel fejlődő országokban zajlik, ahol nyomorúságos körülmények közt, tisztességtelen bérért, napi 13-14 órát dolgoznak a munkások, ráadásul egy részük gyermekmunkás.

Etikus divat – Tegyünk érte fogyasztóként!2020-08-19T13:36:34+00:00
Go to Top